Problemowe karty dworskie

Najgorszy moment dla osoby rozpoczynającej naukę Tarota? Poznałaś znaczenie poszczególnych kart Tarota. Wybierasz fajny rozkład a tam… niespodzianka. Pojawiły się prawie same karty dworskie. Prawdziwa zagadka. Niestety, dla osoby początkującej w stawianiu kart, wzbudza ona zniechęcenie i rezygnację. Skąd nagle, jak, po co tyle osób wokół ciebie? A może to niekoniecznie osoby…


Karty dworskie na początku nauki Tarota sprawiają wiele trudności. W paziach, rycerzach, królowych i królach- widzimy głównie osoby. Jednak karty dworskie niekoniecznie symbolizują osoby. Wszystko zależy od rozkładu i zadanego pytania. Wymagają sporej intuicji.

Po interpretacji wielu rozkładów- będziesz to wiedzieć! U mnie paź (giermek)  najczęściej obrazuje pewien rodzaj emocji, uczuć, pomysłów, myśli. Często pozostają one ukryte, niezrealizowane na poziomie fizycznym. Są jednak zadziwiająco silnie odczuwalne w energii.

Rycerze zazwyczaj opisują jakąś sytuację. Rycerz mieczy pokazuje jakby atmosferę, emocje, całą „otoczkę” danego wydarzenia czy relacji. Emocje towarzyszące rycerzom są jednak bardziej ostre, napięte i gwałtowne niż te w paziach.

Królowe czasami wskazują na osobę, która stawia sobie karty (jeżeli jest ona kobietą) pokazując jej emocje, nastawienie i odczucia albo pokazują jaki stosunek ma ktoś do nas, jakie emocje w nim wzbudza dana kobieta, jak ją postrzega.

Król najczęściej pokazuje mężczyznę (partner, kochanek, ojciec czy inny znajomy). Raczej nie obrazują tła sytuacji. Często wskazują na realne zdarzenia (słowa, czyny) w świecie fizycznym.

Zawsze gdy w rozkładzie pojawia się król i królowa- oznacza to relację mężczyzna- kobieta.

Paź zwany również giermkiem

paz1

Może symbolizować zarówno osobę (ciebie, osobę z otoczenia) jak i sytuację.
Paź wnosi energię dziecka. Ufność, niedojrzałość, niedoświadczenie, delikatność. W Tarocie często oznacza właśnie dziecko, albo osobę młodą duchem, niepewną.

Paź kielichów odnosi się do uczuć (emocji)
Paź buław odnosi się do czynów
Paź mieczy odnosi się do sfery intelektualnej (myślenie)
Paź monet odnosi się do sfery materialnej

Jeżeli w rozkładzie pojawia się paź to oznacza szansę, że pojawią się możliwości, propozycje i wiadomości. 

Przykłady pytań i odpowiedzi

Jak on jest? Paź jest mało pewny siebie, nie odważy się raczej na

 • uzewnętrznienie swoich uczuć.
 • podjęcie konkretnych kroków, czynów
 • słowa, które wyjaśnią sytuację

Czy znajdę pracę? Paź pokazuje, że pojawia się szansa, pomysł, otwiera się droga. Odpowiedź brzmi, że tak. Może obrazować charakter pracy. Paź kielichów będzie pokazywał, że dobrze się poczujesz w nowej pracy, paź buław wskazuje, że praca będzie wymagała sporej aktywności, a mieczy, że zaangażowania intelektualnego, a denarów, że będzie korzystna pod względem finansowym.

Czy on się ze mną skontaktuje? Paź buław pokazuje, że będzie próbował wykonać jakiś ruch w twoją stronę, jednak nie będzie on spektakularny a raczej nieduży, należy zachować uważność, bo można go przeoczyć. Może na przykład pojawić się w miejscu, gdzie może cię spotkać. Mogą to być ruchy nieprzemyślane. Paź buław często radzi się innych jak postąpić. Paź mieczy wskazuje, że skontaktuje się, zazwyczaj napisze albo zadzwoni. Paź kielichów wskazuje zwykle, że on „by chciał”, jednak nie zrobi nic w tym kierunku, zazwyczaj ogranicza się do snucia marzeń. Taki mały wizjoner i romantyk.

Stawiam tarota - dzwoń to do mnie - 708 770 410

$1 komentarzy na temat $2

 1. A Paź denarów? (nie wspomniała Pani o nim) – w pytaniu czy się skontaktuje? też myslę że odpowiedź twierdząca, bo Pazie tak ogólnie chyba pokazują kontakt. Ale te denary , wydaje mi się, że są mało kontaktowe.

  Czytam Pani bloga, jest rewelacyjny, bardzo dziękuję za wszystkie wpisy. Pozdrawiam.

 2. Paź denarów w pytaniu czy się skontaktuje- raczej tak. Denary są konkretne, mało słów, ale za to są czyny. Nie rzucają „słów na wiatr” jak buławy, nie czarują słowem jak miecze (te często nie mają pokrycia w czynach). Denary jak napiszą- to nie będzie to esej, ale konkretna wiadomość, a jak już coś postanowią to zrobią.

 3. świetny blog, czytam codziennie i znajduję wiele cennych rad i wskazówek co do tarota. naprawdę znakomite kompendium wiedzy. i podnosi na duchu także 🙂 powinna Pani napisać książkę o tarocie. natychmiast kupię!

 4. Dzień dobry Pani Grażyno, w zakładce „znaczenie kart Tarota” brakuje opisów następujących kart:
  Paź (Giermek) buław
  Paź (Giermek) denarów
  Rycerz mieczy
  Siódemka buław
  Trójka denarów
  Z góry dziękuje za dodanie linków do opisów, jeśli istnieją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *