Wątek wróżki i tarota w filmie „Osiecka”

Ona jest w stabilnym, szczęśliwym związku małżeńskim, ma małe dziecko, dom. Poznaje mężczyznę dla którego traci głowę. Romans kwitnie. Zastanawia się czy odejść, przekreślić swoje życie i zacząć od początku. Dla nowej miłości. Sytuacja dobrze znana wróżkom pojawia się w 10 odcinku serialu „Osiecka”

Agnieszka Osiecka, będąc w związku małżeńskim z Passentem zakochuje się w innym mężczyźnie. Idzie do wróżki, najsłynniejszej w tamtych czasie w Polsce- Józefiny Pellegrini.

Wróżka wyciąga jedną kartę. Słońce. Karta oznaczająca spełnienie marzeń, jedna ze szczęśliwszych kart w Tarocie. Jednak Pellegrini mówi: ”nieszczęśliwa miłość”. Zdziwiłam się, bo każdy wie, że ta karta to jedna z najlepszych, więc jak to możliwe???

Osiecka na to, że wie o tym i pyta co ma robić. Dowiaduje się od wróżki, że musi wybrać. Pyta „ ale jak?”.

Pellegrini wyciąga drugą kartę tarota- Sąd Ostateczny. I wtedy widać, że Słońce było w pozycji odwróconej, co oznacza między innymi nieszczęśliwą miłość.

Czy Sąd ostateczny rozjaśnia sytuację? W pewnym sensie. Osiecka dowiaduje się, że lepsza by była w tym wypadku karta Śmierci, która oznaczałaby, że może zamknąć swój rozdział życia i zacząć nowy. A Sąd Ostateczny pokazuje, że niezależnie od tego co wybierze (zostać z mężem, czy być z nowym kochankiem) to ludzie i tak ją osądzą. Sąd Ostateczny, jak sama nazwa wskazuje, to często karta bezlitosna. I działa bardzo długo. Wystarczy poczytać komentarze ludzi oglądających serial. Jak bardzo mocno i zdecydowanie krytykują i osądzają Agnieszkę  Osiecką. Za to, że złą matką była, bo opuściła męża i dziecko, za to, że tyle piła, za to, że miała tylu kochanków, że nie umiała gotować. Osiecka z jednej strony tak uwielbiana za swoją twórczość, z drugiej surowo osądzana. Przez córkę, przez ludzi z otocznia, ale również i teraz, przez osoby, które jej w ogólne nie poznały.

Wróżka Józefina Pellegrini

Pellegrini w filmie używa Tarota Marsylskiego. Jest to jeden ze starszych i najbardziej popularnych talii na której wzorowano się później tworząc nowsze wersje tych kart.

Karta Słońce

Na karcie Słońce widzimy słońce, bliźniaki oraz mur. Słońce to jasność, energia, ciepło, radość.  W pozycji odwróconej ta energia może być ciemna, przygaszona, wręcz smutna. Mur oznacza problemy. W Słońcu w pozycji normalnej, chroni przed problemami, w odwróconej przeciwnie. I dzieci, bliźniaki, które symbolizują czystość, niewinność, brak analizowania tego co wypada, a co nie wypada (w pozytywnym znaczeniu). W pozycji odwróconej nie będzie to czystość, ale tajemnice, skrywanie, pochopne decyzje.

Karta Sąd Ostateczny

To karta brama symbolizująca początek nowego życia. To wyzwolenie, ale i osądzenie z popełnionych czynów, bilans zysków i strat. Oznacza zmianę. Podejmujesz decyzję, ale jej skutki będą oceniane długo.

Takie znaczenie mają te karty w kontekście filmu. Oczywiście to tylko przykład jak można interpretować karty Tarota. Jednak jakże ciekawy.

 

 

 

Stawiam tarota - dzwoń to do mnie - 708 770 410

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *