Jak praktykować wdzięczność

Wszystko byłoby dobrze i czułabym się szczęśliwa, jeśli tylko miałabym inną pracę. Ale teraz jej nie mam więc nie mogę być nawet zadowolona. Zamiast „praca” możesz wstawić wiele rzeczy: samochód, dom, faceta… Brzmi znajomo?

Spędzamy życie żyjąc w poczuciu braku. Wierząc, że jeśli tylko to albo tamto się zmieni wtedy przyjdzie upragnione szczęście i w końcu zaznamy spokoju. A gdy mamy już tę nową pracę, wyjedziemy w wymarzone miejsce, kupimy dom– to szczęście trwa krótko. Bo przestaje nas cieszyć, albo chcemy znowu czegoś nowego…


Zamartwianie się i wmawianie sobie, że „nie mam się z czego cieszyć”, to poczucie, że czegoś nam brakuje w życiu. Prowadzi ono do niepokoju, smutku, nawet do depresji. Nie czujemy sensu życia i próbujemy zagłuszyć wewnętrzny niepokój. Pragniemy mocniejszych, innych doznań. Nie potrafimy cieszyć się z małych rzeczy.
Praktyka wdzięczności pozwala na wyswobodzenie się tych negatywnych odczuć i zapewnia poczucie spokoju i szczęścia.

 

co daje praktyka wdzięczności

  • poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego,
  • zmniejsza a nawet eliminuje poziom stresu,
  • wzmacnia poczucie własnej wartości
  • poprawia jakość relacji z innymi ludźmi,
  • życie w spokoju i poczucie szczęścia

załóż dziennik wdzięczności

Wystarczy poświęcić  kilka minut rano i wieczorem. Zaraz po przebudzeniu zanotuj:
1. jestem wdzięczny za ….

natomiast wieczorem (przed spaniem)
2. jestem wdzięczny dzisiaj za……………..

za co mogę być wdzięczna

Na początku możesz napisać jedną rzecz za którą jesteś wdzięczna, z czasem pojawi się ich więcej. Nie muszą to być jakieś ogromne i spektakularne zdarzenia, tylko małe rzeczy takie jak piękny sen, słońce za oknem, spacer.
Staraj się nie wpisywać codziennie tego samego. Rozważaj różne aspekty życia i w nich staraj się dostrzegać to za co jesteś wdzięczna.

Mogą to być:
-relacja, które była bądź jest dla ciebie istotna i związane z nią odczucia czy wydarzenia,
-czynność, która dobrze wykonałaś i która sprawiła, że byłaś zadowolona np. rozmowa z kimś, email, spacer, zakupy, przejażdżka na rowerze, przeczytanie książki,
-coś co zaobserwowałaś z boku, jakaś miła, piękna sytuacja, której byłaś świadkiem,
-jakiś konkretny obiekt, który zobaczyłaś danego dnia i który cię zachwycił, wywołał miłe skojarzenia. Może to być płomień świecy, smakowity owoc, sukienka koleżanki, jakieś zwierzę, bądź kwiat.

Dzień ma wiele godzin, w każdej chwili możesz dostrzec coś pięknego, miłego za co możesz odczuć wdzięczność. Z czasem zaczniesz patrzeć na świat i ludzi z innej perspektywy. Starając się dostrzegać zwykłe ale piękne rzeczy. Myśląc o nich i zapisując je, nadasz im znaczenie. Zmienią się twoje myśli, co doprowadzi do zmian w twojej energetyce, a tym samym w życiu.

 

Stawiam tarota - dzwoń to do mnie - 708 770 410

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *