Mudry- przebudzenie żywiołów

Mudry to specjalne ułożenia palców dłoni, które od lat stosuje się w jodze, medytacji, czy terapiach. Pozwalają one ukierunkować energię, usuwają blokady, a tym samym oddziałują one na nasze ciała, dusze . Im intensywniej odczuwamy energię, tym mocniejsze będzie działanie mudr.

Każdy palec naszej dłoni przypisany jest do innego żywiołu. Ułożenie ich w mudry, sprawia, że energia żywiołów wyrównuje się w naszej aurze, równoważąc pracę czakr, co przekłada się na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego.

Pięć elementów w ciele

Nasze ciało składa się z 5 elementów: ognia, powietrza, eteru (przestrzeń), ziemi i wody. Każdy z nich powiązany jest z inną czakrą. Regularna praktyka mudr pozwala na zbalansowanie wszystkich żywiołów, a zachowanie równowagi pomiędzy nimi to podstawa zdrowia.

Kciuk – element ognia – Agni – czakra Manipura

Zrównoważony element ognia  to siła życiowa, słońce, męskość, ciepło. W nadmiarze to gniew, strach. Element jest konieczny, aby wzmacniać nasz układ odpornościowy, utrzymać prawidłowy metabolizm. Mudra związana ze zwiększeniem tego żywiołu to Sun Mudra/ Surya Mudra / Fire Mudra, natomiast ze zmniejszeniem Earth Mudra/ Prithvi.

Palec wskazujący- element powietrza – Vayu – czakra Anahata

Powietrze to oddychanie, poczucie lekkości, ruch. W nadmiarze przynosi niepokój, rozdrażnienie, brak siły życiowej. Żywioł ten równoważy mudra Air Element Mudra, Vayu, która łagodzi również problemy gastryczne.

Palec środkowy – element Eteru/Przestrzeni – Akash – Czakra Vishuddha (gardła)

Eter to otwartość, światło, zdolność do wysławiania się. W nadmiarze przynosi niepokój, poczucie zagubienia. Dla zrównoważenia stosuje się mudrę Akasha Mudra/Ether Mudra lub Shuni lub Shoonya Mudra. Balansuje ona również ciśnienie krwi, eliminuje strach, poprawia intuicję, równoważy emocje.

Palec serdeczny- element ziemi – Prithvi – Czakra Muladhara

Ziemia to stabilność, bezpieczeństwo, uziemienie, czyli czucie siebie „tu i teraz” w połączeniu ze światem. W nadmiarze przynosi otępienie, lenistwo i brak energii życiowej. Praktyka mudry Prithvi / Ziemi Mudry przynosi stabilizację, silne ugruntowanie, poczucie i świadomość własnego ciała.

Palec mały – Woda, czakra Swadhisthana

Woda to przepływ, miękkość, czucie. Element ten znajduje się w dolnej części brzucha, odpowiada za pozbywanie się „śmieci” zarówno z naszego organizmu, jak i z aury. Zrównoważony sprawia, że nasze emocje są na bieżąco uwalniane, nie hamuje nas poczucie winy, czy wstydu. Zrównoważenie elementu wody zapewni nam Varun Mudra/ Buddhi Mudra.

Otocz lewy mały palec wszystkimi czterema palcami prawej ręki. Wyciągnij prawy kciuk do środka lewej ręki. Wizualizuj fale oceanu, najpierw zbliżające się do ciebie, a następnie cofające się. Kontynuuj tak długo, jak długo poczujesz spokój.

 

Mudry stanowią doskonałe połączenie z praktyką medytacji, jogi, czy mantrami. Idealnie je wzamacniają oraz sprawiają, że stają się one skuteczniejsze.

Stawiam tarota - dzwoń to do mnie - 708 770 410

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *